Založ si blog

Celé je to politika (1)

,,Politik je človek, ktorého dobre platíme, aby nás stále presvedčoval, jak sa máme dobre.“

 

Týmto krédom sa zrejme riadia predstavitelia súčasnej vládnej garnitúry. Na jednej strane nám náš pán premiér, spolu s celou koalíciou tvrdia, ako sa nášmu štátu darí. Ako prosperuje ekonomika, ako sa tvoria nové pracovné miesta, že máme tak výkonnú, skvelú a medzinárodne uznávanú vládu, akú sme tu ešte nikdy nemali…. Tieto tvrdenia v duchu vyššie spomenutého citátu sú určite povzbudivé a skvelé, každý obyvateľ svojho štátu sa chce ráno zobudiť a prečítať si v novinách, ako sa jeho štátu darí. Ale len v prípade, ak je to skutočne tak. Ak však máme premiéra, ktorý by pokojne mohol ašpirovať na titul majtra sveta v populizme, tak nie je možné niečomu takému veriť.

 

Táto vláda vznikla veľmi pofidérnym spôsobom. Nie je to tak dávno, čo sa konali voľby do národnej rady. Spomeniete si ešte na vyhlásenia lídrov strán, ktorí po voľbách vytvorili najprv štvorkoalíciu, neskôr trojkoalíciu, ktorá tu vládne doteraz? Ešte stále mi rezonuje v ušiach hláška pána Danka, ktorý vyhlásil celkom jasne, že ,,vieme byť garanciou toho, čo nevie byť žiadna politická strana v rátane SMERU a to, že nikdy nepôjdeme do vlády s Bugárom“. Alebo spomeniete si ešte na slogan, ktorý sme mohli vidieť v každej časti Slovenska a to, že kto nevolí SNS nepriamo volí SMK (ktorej bol v tom čase pán Bugár členom)? Strany, ktoré boli viac na nože ako je teraz Smer so SaSkou sa za 3 dni dohodli, že spolu vybudujú najlepšiu možnú koalíciu, akú Slovensko kedy malo. Aby sme tento trojuholník uzavreli pozrime sa na bilboardy aj pri politickej strane Most-híd. Charakter rozhoduje. Pán Bugár nás dlhé roky utvrdzoval v tom, prečo nevoliť politickú stranu Smer a upozorňoval na kauzy, ktoré členovia strany dokázali vyprodukovať, a momentálne nemá morálny problém takýchto ľudí vo vláde podržať. Už len to, že súhlasil s nomináciou pána Kaliňáka do funkcie ministra vnútra nás všetkých utvrdzuje o jeho charaktere. Pán premiér a celá politická strana Smer, táto vláda určite nie je najlepšia za posledné roky. Skôr je to zlepenec, ktorý vznikol na to, aby mali určitý páni dostatok času zakryť všetko, čo dokázali napáchať za posledné roky.

 

Pokúsim sa byť objektívy, na druhej strane stále považujem stranu pána Bugára za tú, ktorá dokáže byť súčasťou pravicovej reformnej vlády. Na to, aby vznikla, by sa však pravicové strany nemohli správať tak, ako sa správajú. Nespochybňujem ich úprimnú snahu ani program, ktorý je hlavne pri strane SaS určite veľmi kvalitne spracovaný. Avšak nedá mi upozorniť na fakt, že tvrdou, častokrát až osobnou politikou prakticky odpisujú svojich potencionálnych partnerov, ktorých s veľkou pravdepodobnosťou budú pri skladaní tejto vlády potrebovať. Minimálne jedného z nich. Áno, opozičná politika je o upozorňovaní na zlé rozhodnutia a o prinášaní alternatívy, a rozumiem tomu, že tu máme určitý boj o voliča, ale všetko má svoje hranice.

 

Ak sa teda v dnešnej dobe bavíme, či po roku 2020 (alebo skôr) na Slovensku budeme mať vládu so Smerom, alebo bez Smeru, teda najsilnejšej strany na Slovenskej politickej mape minimálne z hľadiska preferencií, je veľmi dôležité viesť konštruktívny dialóg s každou politickou stranou, v ktorej môže táto alternatíva vidieť svojho budúceho partnera (teda aj strany koaličné) a vážiť si ich ako politický subjekt, ktorý má určitý počet svojich voličov a teda aj určitý podiel moci na fungovaní tohto štátu.

 

 

 

Potrebujeme Fica a spol. ?

16.10.2017

Potrebujeme Fica a spol.? To je otázka, ktorú si určite kladie nejeden Slovák. Teraz to však nemyslíme z pohľadu politickej strany Smer a jej členov, myslíme to plošne- na všetkých ,,politikov." viac »

Celé je to politika (2)

28.09.2017

Pred pár dňami sa uskutočnil ďalší, v poradí už tretí Veľký protikorupčný pochod, organizovaný študentami stredných a vysokých škôl na Slovenku. Študenti, ale aj ostatní ľudia, ktorí viac »

Spolu? alebo sa opäť oddelia?

21.09.2017

Súčasné vyváženie politických síl už o chvíľu naruší nový politický subjekt vznikajúci z iniciatívy poslanca národnej rady pána Miroslava Beblavého a jeho tímu. Popri hádkach a očividnej viac »

andrej babiš

VIDEO: Správa sa premiér Babiš ako mafián? Pýta sa politológ

14.11.2018 20:00

Kauza Čapí hnízdo: Ak je to pravda, svedčí to o tom, že premiér je úplne klasický podnikateľský mafián, vyhlásil pre Pravdu Jan Bureš.

traktor, oranie, pôda

Časti zákona o prevode pôdy sú protiústavné

14.11.2018 19:31

Právnu normu napadla na Ústavnom súde skupina 40 opozičných poslancov.

za slušné slovensko

NAKA pozastavila naplánované vypočúvania organizátorov Za slušné Slovensko

14.11.2018 18:24, aktualizované: 18:36

Prokurátor trestné oznámenie odstúpil vecne a aj miestne.

migranti, líbya

Desiatky migrantov sa zabarikádovali na lodi, odmietajú vystúpiť na líbyjské územie

14.11.2018 18:09

Loď Nivin, prepravujúca kontajnery s autami a smerujúca do Misuráty, vyzdvihla v Stredozemnom mori z potápajúceho sa člna 93 migrantov.

praviciar

Dôvtipný muž musí byť tak chytrý, aby rozostaval na vhodné miesta ľudí, ktorí sú omnoho chytrejší než on. - John Fitzgerald Kennedy

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 3688x
Priemerná čítanosť článkov: 922x

Autor blogu

Kategórie